piątek, 14 czerwca 2013

Dobierz odpowiednią formę ćwiczeń, aby schudnąć !

M! :*

Dostałam niedawno mejla od administratorów strony http://plusfitness.pl/, są to osoby, które prowadzą stronę internetową na temat treningu, ćwiczeń dla osób PLUS SIZE. Porozmawialiśmy i specjalnie dla nas został napisany artykuł, który umieszczam na blogu. Osobiście chylę czoła, ze doktoranci AWFu chcą pomagać i interesują się osobami Plus SIZE, oby było Was jeszcze wiecej ! Powodzenia w prowadzeniu strony- u mnie jest już w zakładkach !

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Osobiście zgadzam się w 200% ! Aktywność jest ważna, a jej dobór do nas samych jest połową sukcesu, wtedy chcę nam się cwiczyć i nie odkładamy niczego na później !


Wiele wśród nas, gdy już ma zaangażować się regularnie w aktywność fizyczną, robi to prawie z przymusu. Przyświecają nam przeważnie proste cele. W młodym wieku jest to głównie chęć uzyskania atrakcyjniejszego wyglądu, w dojrzalszych latach chcemy zadbać o swoje zdrowie. Tak popchnięci do ruchu nie myślimy nawet, że coś, czego unikaliśmy od dłuższego czasu może być przyjemne. W ten sposób nie tylko obniżamy swoje szanse na zrealizowanie celu, ale ograniczamy też jakość doznań związanych z aktywnością.
Czy przyjemność jest konieczna w skutecznej aktywności ruchowej?
Moja teza brzmi następująco: trening nie powinien być nieprzyjemny.
Tylko osoba bardzo zmotywowana jest w stanie osiągnąć efekty robiąc coś, czego nie lubi. A przecież celem nie jest krótkotrwała realizacja zadania, a raczej długoterminowe włączenie aktywności fizycznej do swojego kalendarza. Przyczyna tego jest prosta: tylko stałe zmiany w stylu życia wpływają na jego lepszą jakość. Jak więc sprawić, aby ruch stał się nieodłączną częścią dnia, a przy tym taką, o której myślimy z przyjemnością? Czy wyobrażasz sobie w ogóle taką sytuację?
Męki treningu
Jest wiele doświadczeń, w związku z którymi uważamy ćwiczenia za uciążliwe. O aktywności fizycznej myślimy bardzo wąsko. Przez to decydujemy się na nią dopiero w ostateczności. Trening traktujemy czysto zadaniowo, z myślą „chcę schudnąć 10 kilogramów w dwa tygodnie- co mam zrobić?”.
Zgodnie ze swoją wizją efektywnego treningu zaczynamy go zbyt szybko i intensywnie, doprowadzając się prawie do zawału.  Wizja treningu odchudzającego kojarzy się nam z „krwią, potem i łzami”, koniecznie w czterech ścianach mieszkania bądź fitness klubu. Próbujemy wytrzymać na siłowni, pomimo, że nudzi nas powtarzanie tych samych ćwiczeń. Zniechęcamy się, gdy nie możemy zrealizować w krótkim czasie ambitnych celów.
Czasem podchodząc do treningu nie mamy w ogóle wyobrażenia, że może on być przyjemny. Dlatego nawet nie szukamy formy, która sprawi, że poczujemy się w jego trakcie lepiej. Nie starcza nam wyobraźni, by spojrzeć na ruch z szerszej perspektywy.
Dawniej było inaczej
Zapomnieliśmy już, że jako małe dzieci spędzaliśmy czas na zewnątrz świetnie się bawiąc i ćwicząc w trakcie wspinania na drzewa, biegania przez tory przeszkód i uprawiania różnych gier ruchowych. Czy nie są to wartościowe formy treningu? Są. Czy zmieniliśmy się od tamtego czasu? Zmieniliśmy.
Niezmiennym jednak pozostaje fakt, że aktywność fizyczna dalej może nam sprawiać przyjemność.
Dobór formy treningu a zbieżność z naszym celem
Od czasu kiedy byliśmy dziećmi pewnie wiele się zmieniło. Mamy dużo więcej obowiązków i wypełniony kalendarz. Aktywność fizyczna jest postrzegana w kategoriach narzędzia, niezbędnego dla zachowania bądź odzyskania zdrowia.
Tak więc musimy do niej podejść celowo. Aby to zrobić skutecznie, warto zastanowić się nad trzema zagadnieniami:
a)      Co pozwoli nam zrealizować cel?
W mniejszym stopniu odczujemy zalety treningu siłowego, gdy zależy nam na poprawie pracy układu krążeniowo-oddechowego. Za to prace ogrodowe nie pozwolą raczej wymodelować sylwetki. Jazda na rowerze do pracy czy gra w golfa to może być za mało, aby schudnąć.
b)      Jakie mamy ograniczenia związane z ćwiczeniami?
Dotyczy to zarówno zasobów jak i zdrowia. Podoba Ci się crossfit? Zostaw go na później, gdy należysz do osób o większej wadze. Nie wybieraj form, które można realizować tylko w specyficznych warunkach, jeżeli dużo podróżujesz. Gdy masz małe dzieci poszukaj formy, którą możesz wykonywać w ich towarzystwie. Naprawdę, nie stoisz na straconej pozycji.
c)       Co może sprawiać mi przyjemność?
Skuteczność aktywności ruchowej bazuje na jej powtarzalności czyli systematyczności. Pomimo przekonania, że codziennie można próbować czegoś nowego, w pewnym momencie należy wybrać formy, które pozwolą Ci zrealizować swój cel. Oczywiście, są osoby niezmiennie aktywne, potrafiące się cieszyć każdym ruchem i podejmujące wciąż nowe formy ćwiczeń. Jest ich jednak zaledwie garstka.
Moje predyspozycje do ćwiczeń
Zastanów się teraz jakie momenty, związane z ćwiczeniami czy aktywnością fizyczną, były dla Ciebie najprzyjemniejsze. Czy było to poczucie wolności podczas samotnej jazdy na rowerze? Przebywanie wśród znajomych w trakcie wspólnej wędrówki? Nauczanie Twojego dziecka jazdy na rowerze? A może konkurowanie w konkursie tanecznym?
Jakie cechy tej aktywności chciałabyś znaleźć w codziennych ćwiczeniach?
Kontakt z innymi ludźmi? Lekkość ruchu w trakcie tańca? Przebywanie w przyrodzie? A może zasłużony odpoczynek po ciężkim dniu pracy, w trakcie którego wreszcie odetniesz się od codzienności?
Zapomnij na chwilę o spalanych kaloriach, monotonii ćwiczeń ii liczbie powtórzeń.
Pomyśl o tym, że znalezienie swojej, przyjemnej i dopasowanej formy pozwoli się zaangażować w ćwiczenia. Zaangażować przede wszystkim umysłowo i emocjonalnie, bo ciało szybko podąży za głową.
 
Paweł – plusfitness.pl – o ćwiczeniach i treningu dla osób plus-size


"udany trening to przyjemny trening, foto: jblm mvr marketing"
 
"każdy może znaleźć swoją formę aktywności, foto: re group"

5 komentarzy:

 1. Bardzo trafna notka. Czytałam i miałam wrażenie że napisana dla mnie. Zdanie ..."Zniechęcamy się, gdy nie możemy zrealizować w krótkim czasie ambitnych celów." ... niestety ciągle mnie dotyczy. Brak konsekwencji, brak silnej woli ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna notatka i oczywiście strona. Ciesze się, że powoli powstają strony o sporcie dla osób, które są grubsze i nie koniecznie chcą od razu góry przenosić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękujemy za umieszczenie wpisu i komentarze. Pozytywne podejście do aktywności Pani Kamili zainspirowało nas do tej notatki. Tak często myśląc o ćwiczeniach czy ruchu zapominamy, jak bardzo może to być przyjemne. Pozdrawiamy, plusfitness

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w sobotę na crossficie i w sumie dałam radę chociaż ważę sporo za dużo ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W tekście oczywiście są uogólnienia ;). Można bez trudu dobrać taki trening crossfitu by sprawdzał się przy dodatkowych kilogramach.

  OdpowiedzUsuń

To co tu piszę to część mojego życia. Żyję po swojemu, tak jak chcę. Uszanuj mnie, blogowiczów i moje życie. Przecież jesteśmy tu dla siebie. :)